Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, gönüllülüğü esas alan çalışmaları dünya genelinde yaygınlaştırmak ve toplumsal yararlarını duyurmak için, '5 Aralık' tarihinin her yıl Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede, 1985’den beri 5 Aralık, “Dünya Gönüllüler Günü” olarak kutlanmaktadır. 2001 yılı, gönüllü çabaları daha da yaygınlaştırmak için tüm dünyada Dünya Gönüllüler Yılı olarak ilan edilmiş ve yapılan çalışmalar bu tarihten sonra daha fazla önem ve hız kazanmıştır.

Gönüllülüğü tüm çalışmalarımızın esası olarak olarak gören Yeni Yüksektepe Kültür Derneği üyeleri olarak, bugün bizim için anlamlıdır. Daha iyi ve kardeşçe bir toplumun, ancak daha iyi bireylerle ve karşılık beklemeyen eylemlerle mümkün olduğuna inanıyoruz. Gönüllülük, karşılıksız eylemin hayata geçtiği en net hareket tarzıdır ve doğru düşünceleri ellerle hayata geçirmek için, yürekten geçen kanaldır.

Gönüllülük insana özgü, dinamik, felsefi bir değerdir. İçinde yaşadığımız toplumu, doğayı ve dünyayı güzelleştirmek, ancak gönüllü çabalarla mümkün olacaktır. Yeni Yüksektepe için gönüllülük her bir idealistin, bilinçli ve aktif bir şekilde kamu yararına çalışma sorumluluğu olarak kabul ettiği, topluma hizmet ve cömertliğin doğal bir ifadesidir.

Dünya Gönüllüler Günü vesilesiyle, 'gönüllülük' kavramının toplumumuzda daha geniş kitlelere yayılmasını, yaşamımızın doğal bir parçası haline gelmesini ve gönüllü çalışmaların, yerel, ulusal ve global platformlarda tanınmasını dileriz.

Bu içeriği paylaş!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, gönüllülüğü esas alan çalışmaları dünya genelinde yaygınlaştırmak ve toplumsal yararlarını duyurmak için, '5 Aralık' tarihinin her yıl Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede, 1985’den beri 5 Aralık, “Dünya Gönüllüler Günü” olarak kutlanmaktadır. 2001 yılı, gönüllü çabaları daha da yaygınlaştırmak için tüm dünyada Dünya Gönüllüler Yılı olarak ilan edilmiş ve yapılan çalışmalar bu tarihten sonra daha fazla önem ve hız kazanmıştır." data-share-imageurl="https://aktiffelsefebakirkoy.org/sites/default/files/gonullu4_0.jpg">