GEA ekibimiz, Nepal'de yaşanan büyük deprem sonrası, arama-kurtarma çalışmaları yapmak üzere bölgeye gitmiş ve arama-kurtarma çalışmalarını tamamlayarak yurda geri dönmüştür. Ekibimiz, bölgede bulunduğu süre içinde aşağıdaki çalışmaları gerçekleştirmiştir.

25 Nisan Cumartesi

GEA ekibi tarafından, yerel saate göre 11.55 ‘de Nepal’de 7.9 şiddetinde deprem meydana geldiği haberi alındı. Gerekli hazırlıkların ardınan 13 kişilik arama kurtarma ekibi gece saat 01.00’da kalkan TK726 sefer sayılı uçuş ile Katmandu’ya hareket etti.

26 Nisan Pazar

Sabah yerel saate göre 11.00’da Katmandu’ya ulaşıldı. Afet bölgesine ilk ulaşan ekiplerden biri olan GEA Arama Kurtarma Ekibi, Nepal Ordusu ile koordineli bir şekilde hareket ederek havalimanından ayrılıp yıkımın en yoğun olarak gerçekleştiği bölgelerden olan Sitapaila’da arama çalışmalarına başladı. Gelen ihbarları değerlendiren ekibimiz tarafından, bölgede ilk gün 11 farklı enkazda teknik arama çalışması gerçekleştirildi. Sitapaila bölgesinde saat 21:00’da canlı kazazede ihbarı alındı ve hemen enkaza gidilerek çalışmalara başlandı.

6 saat süren kurtarma çalışmaları sonunda 27 Nisan sabah saat 03:00’da 22 yaşındaki Bikram Chepang Depremden 39 saat sonra enkazdan canlı olarak kurtarıldı.

27 Nisan Pazartesi

GEA Arama Kurtarma Ekibi, Gongabu Balaju bölgesindeki binalarda arama çalışmalarına başladı. Bölgedeki 3 farklı binada gerçekleştirilen arama çalışmaları sonunda saat 13:00’da canlı bir kazazede ile temas kuruldu.Gün boyu süren çalışmalarla enkaz içerisinde kendisine ulaşılan 21 yaşındaki John Keisi’ye ilk sağlık müdahalesi yapıldı. Yerel saat ile 02:05’de, 13 saatlik bir kurtarma çalışması sonunda depremden 62 saat sonra enkazdan canlı olarak kurtarıldı. Ekibin enkaz üzerinde yaptığı müdahalelerin ardından kazazede ambulansla hastaneye teslim edildi.

28 Nisan Salı

Sabah saatlerinde İsviçre Köpekli Arama Ekibi REDOG 6 ekip üyesi ve 3 arama köpeği ile ekibe destek vermek üzere bölgeye vardı. Birlikte hareket eden ekipler gelen ihbarlar üzerine, çoğunlukla otellerin bulunduğu Jorpati ve Kapan bölgesine giderek arama çalışmalarına devam etti.Bölgede 5 farklı enkazda GEA ve REDOG Ekibi tarafından köpekli ve teknik arama çalışmaları gerçekleştirildi. İlerleyen saatlerde ekipler bölünerek ihbar olan yerlere ulaştı ve çalışmalar gün boyu devam etti. Tüm ihbarları değerlendiren ekip çalışmalarını tamamlayarak saat 21.30’da kamp merkezinde geri döndü. Saat 22.30 da gelen ihbar üzerine Gongabu bölgesine giderek arama çalışmaları yapıldı. Çalışmalar tamamlandıktan sonra saat 03.00’da kampa geri dönüldü.

29 Nisan Çarşamba

Ekip gün boyu gelen ihbarları değerlendirerek, REDOG ile birlikte enkazlarda teknik arama çalışmaları gerçekleştirdi.

30 Nisan Perşembe

Sabah saatlerinden itibaren ekip, insani yardım amacıyla bölgede ihtiyaç analizleri yapmaya başladı. Öncelikli bölgelerde içme suyu dağıtımı gerçekleştirildi.

Sonraki günlerde dağıtılmak üzere gıda, su, hijyen malzemeleri, klor tabletleri, tıbbi malzemeler ve çocuklar için oyuncak paketleri hazırlandı ve gerekli lojistik planlamalar gerçekleştirildi.

1 Mayıs Cuma – 2 Mayıs Cumartesi

Katmandu ve çevresinde bulunan kamplarda ve depremden yoğun bir şekilde etkilenen köylerde, ihtiyacı olan ailelere insani yardım malzemeleri dağıtımı yapıldı.

Toplam 300 aile için hazırlanan yardım paketleri, yerel yetkililerin koordinasyonunda kendilerine teslim edildi.

Ekibimiz, ziyaret edilen bölgelerde sağlık taraması gerçekleştirerek gerekli müdahalelerde bulundu ve bölgedeki hastanelerde kullanılmak üzere tıbbi malzemeler yetkililere teslim edildi.

3 Mayıs Pazar

Bölgedeki kurtarma ve insani yardım çalışmalarını tamamlayan ekibimiz, TK727 sefer sayılı uçuşla Türkiye’ye geri döndü.

www.gea.org.tr

GEA HAKKINDA

 

Bu içeriği paylaş!