all

O büyük buluşmayı mart ayında gerçekleştirmiştik. Aradan 4 ay geçti. Fidanlarımız Anka’da toprağını sevmiş miydi acaba? Bizler İstanbul’da gündelik hayatımıza ve Aktiffelsefedeki çalışmalarımıza devam ederken, diktiğimiz 97 fidan yalnız değildi elbette, Anka’yı ziyaret eden üyelerimiz tarafından haftada bir sulandı. Üyeler yokken de güneş vardı, rüzgar vardı, belki zaman zaman kuşlar bile gelip hatırlarını sordu kim bilir.  

Fidanlarımızı yeniden görmek ve onlara hayat suyu vermek için yeniden yola çıktık.  

İki gün sürecek olan kampımız sabah kahvaltıyla başladı.  

Fidanlarımız bizi bekliyordu. Çevrelerini bir buçuk metreyi bulan otlar sarmıştı. Önce otları temizledik.  

Ankara’nın yazın kurak bir iklime sahip olması nedeniyle fidanların büyümesi doğru bir sulama yapmaktan geçiyor. Bunun bilinciyle damla sulama sistemi kurmaya karar verdik.  

Damla sulama sistemi, yağmurların az yağdığı bölgelerde sera, meyve, sebze bahçelerinde en çok kullanılan ve ekonomik su kullanımı sağlayan bir yöntemdir.  Bu sistemle, yaygın boru ağı aracılığıyla su her bitkiye götürülür. Üstelik de tek bir kişinin vanayı açmasıyla kocaman bir alanı sulama imkanı verir.  

Bizim de amacımız, her ne kadar bozkırın ortasında olsa da bu fidanların büyüyüp bir koru halini alması. Çünkü yeryüzü, sistemli bir mücadeleyle çölün bile yemyeşil vahalar haline getirilebildiği örneklerle dolu. Gölgesinde derinlikli sohbetler yapacağımız günler hayal değil.  

Kısa bir açıklamadan sonra kampımıza geri dönelim. Ucunda fıskiye şeklinde aparatlar bulunan hortumları döşememiz iki gün sürdü. Akşamları sulama yaptık.  

Bir annenin çocuğuna karşı duyduğu sorumluluk ve gösterdiği fedakarlık ile bizim fidanlarımız için verdiğimiz mücadele özünde aynı… 

27-28 Haziran 2015 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz ağaçlandırma kampımızın ardından İstanbul’a geri döndük. 

Etkinlik Tarihi: 
Cumartesi, Haziran 27, 2015 (Tüm gün) - Pazar, Haziran 28, 2015 (Tüm gün)

Bu içeriği paylaş!

O büyük buluşmayı mart ayında gerçekleştirmiştik. Aradan 4 ay geçti. Fidanlarımız Anka’da toprağını sevmiş miydi acaba? Bizler İstanbul’da gündelik hayatımıza ve Aktiffelsefedeki çalışmalarımıza devam ederken, diktiğimiz 97 fidan yalnız değildi elbette, Anka’yı ziyaret eden üyelerimiz tarafından haftada bir sulandı. Üyeler yokken de güneş vardı, rüzgar vardı, belki zaman zaman kuşlar bile gelip hatırlarını sordu kim bilir." data-share-imageurl="https://aktiffelsefebakirkoy.org/sites/default/files/anka_damlasulama_kapak.jpg">