all

Aktiffelsefe Bakırköy gönüllüleri, 30 Nisan 2017 Pazar günü, Kırklareli Dupnisa Mağarası’na doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Kırklareli tarafına bu yıl içinde ikinci kez düzenlenen yürüyüş için Aktiffelsefe Bakırköy şubesinin üyeleri ve misafirleri sabahın erken saatlerinde Bakırköy’den araca bindi.

Üç buçuk saat sonra Lüleburgaz’a varan doğaseverler, Pınarhisar Köyü’nden yürüyüşe geçti. Katılımcıları, doğanın uyanmış hali karşıladı.

Katılımcılar, sadece ormanın içinde değil, dere boyunca da ilerledi. Islanmamak için kimi zaman taşlara basarak yollarına devam ettiler. 3 saatlik bir yürüyüşün ardından rengarenk çiçeklerin bulunduğu bir yaylada yemek molası verildi.

Gönüllüler, adını “Yılanlı Kulübe” koydukları terk edilmiş, ahşap bir evin yakınında mangal yaktı. Sucuk ekmekle karınlarını doyuran ekip, yaylada biraz daha dinlendikten sonra tekrar yola koyuldu.

27 kişiden oluşan grup, bu kez kurumuş olan başka bir dere yatağından geçti. İki tepeyi aşıp, yeniden düzlük bir alana vardılar. En son durak da Dupnisa Mağarası oldu.

Sarpdere köyünün 5-6 kilometre güneybatısında bulunan ve 3 bin metre uzunluğundaki mağara, yürüyüşün en etkileyici bölümü olarak katılımcıların hafızasına kazındı. (Normalde, mağaraya girişler içerideki yarasaların rahatsız olmaması için mayıs ayının 15’ine kadar çıkıştan yapılıyor ve mağara belli bir yere kadar gezilebiliyor. Daha sonraları ise aşağı taraftan giriliyor. Aktiffelsefe grubu da 15 Mayıs’tan önce yürüyüş düzenlediği için içeri girerken, yukarıda yer alan çıkış bölümünü kullandı.)

Grup, mağarayı gezdikten sonra yerli ve yabancı turistlerin kolaylıkla ulaşabilmesi için yapılmış olan 301 basamaklı merdivenden aşağı indi. Dere kenarındaki tesiste çay ya da kahve içerek günün yorgunluğunu üzerlerinden atmaya çalıştılar. Ardından İstanbul’a dönmek üzere yola çıktılar.

Etkinlik Tarihi: 
Pazar, Nisan 30, 2017 (Tüm gün)

Bu içeriği paylaş!