all

Aktiffelsefe Bakırköy gezi grubu, 9 Nisan 2017 Pazar günü Karaköy-Galata bölgesindeydi.

Gezi ekibi ve katılımcılar, sabah saat 9.00’da Karaköy’de Kılıç Ali Paşa Camiinin önünde buluştu. Kısa bir tanışma faslının ardından bir Mimar Sinan eseri olan Kılıç Ali Paşa Camii’ni gezdiler. Bir sonraki durak, Galata’da Serdar-ı Ekrem Sokağında yer alan, neo-gotik yapıdaki Anglikan Kırım Kilisesi’ydi. Kırım Kilisesi, dıştan şatoları andıran görünümüyle katılımcıları kendisine hayran bıraktırdı.

Galata Kulesi’nin dibindeki Ceneviz Kafe’de çay molasından sonra, Türk-Musevi Müzesi’ni ziyaret vardı sırada. Katılımcılar, müzenin içinden geçilen Neve Şalom Sinagogu’nu da görme fırsatı buldu. Dominikenler tarafından inşa edilen, Galata’da ayakta kalmış üç Orta Çağ Latin kilisesinden biri olan Sen Piyer Kilisesi de ziyaret listesindeydi. Kilise, Hıristiyanlık açısından büyük bir öneme sahip kutsal emanetleriyle ünlü…

Öğle yemeğini Galata’da leziz yemekleri olan bir vejetaryen lokantasında yiyen ekip, daha sonra, İstanbul’da ilk ezan sesinin yükseldiği, tarihi fetihten önceye, 8’inci yüzyıla dayanan Arap Camii’ni gezdi.

Katılımcılar, Arap Camii’nin önce cami, sonra kilise, ardından yine cami olma serüvenini büyük bir merakla dinledi.

Gezinin finali, Galata Mevlevihanesi’ndeydi. Ekip, Mevlevihane bahçesi içindeki müzeyi ziyaret ettikten sonra, iki gönüllünün okuduğu Mevlana’nın “Birliğe Ulaş” şiiriyle geziyi sonlandırdı.

Katılımcılar, ziyaret ettikleri mekanlarda kilise, sinagog ve cami sembolizmi hakkında da bilgi sahibi oldu. İstanbul’a bir de üç dinin birlikte yaşam bulduğu bir hoşgörü şehri olarak bakmayı denediler.

Etkinlik Tarihi: 
Pazar, Nisan 9, 2017 - 09:15 - 16:15

Bu içeriği paylaş!

Aktiffelsefe Bakırköy gezi grubu, 9 Nisan 2017 Pazar günü Karaköy-Galata bölgesindeydi.

Gezi ekibi ve katılımcılar, sabah saat 9.00’da Karaköy’de Kılıç Ali Paşa Camiinin önünde buluştu. Kısa bir tanışma faslının ardından bir Mimar Sinan eseri olan Kılıç Ali Paşa Camii’ni gezdiler. Bir sonraki durak, Galata’da Serdar-ı Ekrem Sokağında yer alan, neo-gotik yapıdaki Anglikan Kırım Kilisesi’ydi. Kırım Kilisesi, dıştan şatoları andıran görünümüyle katılımcıları kendisine hayran bıraktırdı." data-share-imageurl="https://aktiffelsefebakirkoy.org/sites/default/files/karakoy4.jpg">