Hayatın yüzeyselliğine sevgi ve naiflikle kafa tutan, merakıyla yetişkinlere gerçeğin masalını anlatan “küçük prens”ler gerek bu dünyaya…

İşte biz de bu yüzden 11 Ocak 2014 günü Küçükçekmece Kanarya Yunus Emre İlköğretim Okulu’ndaydık. 4’üncü sınıf öğrencisi 43 çocuktan bir pazar günlerini bize ayırmalarını istedik. Onlar da bütün içtenlikleriyle kabul etti. Sabah heyecanlıydılar, ama Yeni Yüksektepe Derneği Bakırköy şubesi olarak bizim hissettiğimiz heyecanın da yabana atılır bir tarafı yoktu. Yeni gezegenler aramaya hevesli küçük prens ve prenseslerle önce eğlenceli bir tanışma oyunu oynadık. Bahçedeki bu ısınma turunun ardından daha önce işin uzmanlarından model uçak eğitimi almış olan 25 kişilik ekibimiz, çocuklara deneyimlerini aktarmak için hazırdı. Sınıflara çıktık ve gruplara ayrıldık. Her grup kendine bir isim verdi. Ekibimiz, sorumlu olduğu gruba tahtadan nasıl model uçak yapılacağını gösterdi. Hayatta her işte olduğu gibi model uçak yapmak için de sabır ve özen çok önemli. Bunun bilinciyle gerekli aşamaları çocuklara tek tek anlatıp, birlikte deneyimledik. Miniklerin enerjisiyle okulda küçük bir atölye kurmuş olduk. Sorular sordular, bazen takıldılar. Ama sonunda uyumlu bir çalışma çıktı ortaya. Şair Orhan Veli Kanık’ın da dediği gibi içimizde bir iş görmenin saadeti vardı. Eller ne işe yarardı, hep birlikte hatırladık. Kestik, zımparaladık, yapıştırdık ve parçaları birleştirip boyadık.

Çalışma bittiğinde model uçaklarımız özgürlüğün tadını çıkartmak için sabırsızlanıyordu. Derneğimizde hazırladığımız sandviçleri öğle yemeği niyetine yedikten sonra bahçeye çıktık. Ve bir yarışma düzenledik. Tam 10 ekip yarıştı. Her grup kendi elleriyle yaptıkları model uçakları teker teker uçurdu. Onlar uçtukça, bizler de çocukluğumuza döndük sanki. Yıldızlar, Aslanlar, Melekler, Rüzgar Kelebekleri, Yavru Kartallar, Gökkuşağı Kartalları, Kahraman Pilotlar, Pilotlar, Şimşekler, Süper Pilotlar… Birinciliği iki ekip paylaştı: Melekler ve Gökkuşağı Kartalları. Gökkuşağı Kartallarının uçağı tam 26 metre uzağa uçtu. Yarışma sonunda her ekibe kurşun kalem hediye ettik İşbirliğiyle bir ideal uğruna verilen emeğin getirdiği mutluluk, mutlulukların da en değerlisi aslında.

Biz, yetişkinlerin ya da kendini yetişkin sananların görevi, çocukların gülümsemesine vesile olmak, hayallerine uzanan yolda onların elinden tutmak, onlara gökyüzünü göstermek değil mi zaten?

 

 

Etkinlik Tarihi: 
Cumartesi, Ocak 11, 2014 (Tüm gün)

Bu içeriği paylaş!