all

"Artık elinde mitolojinin anahtarı var. Ruhun tüm kapılarını açmakta özgürsün"

C.G.JUNG

Mitolojiye merak duyanlar için Aktiffelsefe Bakırköy’de, 9 Ekim 2017 Pazartesi günü Mitoloji Atölyesi başlıyor. 

Mitler, kısaca insanoğlunun kendini anlama yolunda çağlar boyunca ürettiği ve aktardığı simgesel hikâyelerdir. Başlangıç noktaları çoğu zaman gerçek bir olayın izlerini taşır…Aktarılanlar, zamanın döngüsü içinde biçim değiştirir, çoğunlukla da efsanevi, doğaüstü bir hal alır. Aynı mitle, dünyanın bambaşka bir köşesinde farklı görünümlerle karşılaşılabilir. Çocuklara anlatılan masallar gibi mitlerin de yol gösterici bir tarafı vardır. İyiler ile kötüler, güçlüler ile güçsüzler savaşır durur. Savaşı kimin kazanacağı aslında önceden bellidir. İnsanoğlunun kendini bulma yolunda deneyimlediği bütün zorluklar, mitler sayesinde simgesel açıdan zengin bir dünyada yeniden sahnelenir. Mitler, sadece deneyimleri değil derin bir psikolojik bilgiyi de gerektiğinde kullanılmak üzere geçmişten geleceğe taşır. 

Ozan Rüşvanlı tarafından bir dizi konferans şeklinde verilecek olan Mitoloji Atölyesi, dört hafta sürecek. 

Mitoloji Atölyesi Programı: 

1. hafta - MİTOLOJİ NEDİR? (Tarih: 09.10.2017 Pazartesi Saat: 20.00) 

Amerikalı mitolojist Joseph Campbell ile analitik psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung’n fikirleri ışığında mitolojinin anlamına değinilecek. Bilinç, bilinçdışı, gölge, arketip gibi kavramlar üzerinde durulacak. 

2. hafta - BHAGAVAD GİTA ve ARJUNA’NIN SEÇİMİ (Tarih: 16.10.2017 Pazartesi Saat: 20.00)

Eski bir Hint destanı olan Mahabharata’nın Bhagavad Gita bölümünde anlatılan Arjuna’nın seçimi bu bölümün ana konusu olacak. Doğu felsefesinde yedi katlı yapı olarak bilinen insanı hareket ettiren motivasyonlar ve dinamikler incelenecek. Yaptığımız seçimlerden ve sonrasında yaşanan yol ayrımlarından bahsedilecek. 

3. hafta – GILGAMIŞ’IN SONSUZLUK ARAYIŞI (Tarih: 23.10.2017 Pazartesi Saat: 20.00) 

Kişilik ve bireyin farkları üzerinde konuşulacak. Tarihin ilk yazılı destanı olan Gılgamış destanından bahsedilecek. Ölümsüzlüğü arayan kahraman Gılgamış’ın hikayesinden yola çıkılarak, insanın kendini arayışı, kendi içindeki sonsuzluğu keşfi bu bölümün ana konusunu oluşturacak. 

4. hafta – ODYSSEUS ve İNSANIN İÇ YOLCULUĞU (Tarih: 30.10.2017 Pazartesi Saat: 20.00)

Yunan mitolojisindeki Odysseus, Homeros’un Odysseia destanında bahsettiği kahramandır. Zekası, aklı ve iradesiyle ön plana çıkar. Troya seferine yol açan da Odysseus’tur. Tahtadan yapılma Truva atı, onun pratik zekasının ürünüdür. Seminerin bu bölümünde Odysseus’un maceraları ve denizle olan mücadelesinin ışığında insanın iç yolculuğu anlatılacak. 

Kontenjan sayımız sınırlıdır. Seminer ücreti 120 liradır (Öğrenciler için 75 lira). Rezervasyon yaptırmanız rica olunur. Facebook üzerinden de kayıt yaptırabilirsiniz. 

Adres: Mor Sümbül Sok. No:11 Bakırköy, İstanbul

Tel: 0 212 571 46 06

http://aktiffelsefebakirkoy.org/

https://www.facebook.com/aktiffelsefebakirkoysube/?fref=ts

E-mail: bakirkoy@yeniyuksektepe.org.tr

Etkinlik Tarihi: 
Pazartesi, Ekim 9, 2017 - 20:00 - 21:45

Bu içeriği paylaş!

C.G.JUNG

Mitolojiye merak duyanlar için Aktiffelsefe Bakırköy’de, 9 Ekim 2017 Pazartesi günü Mitoloji Atölyesi başlıyor. 

Mitler, kısaca insanoğlunun kendini anlama yolunda çağlar boyunca ürettiği ve aktardığı simgesel hikâyelerdir. Başlangıç noktaları çoğu zaman gerçek bir olayın izlerini taşır…Aktarılanlar, zamanın döngüsü içinde biçim değiştirir, çoğunlukla da efsanevi, doğaüstü bir hal alır." data-share-imageurl="https://aktiffelsefebakirkoy.org/sites/default/files/site_kucuk_resim_1_0.jpg">